22 Sierpień 2015, Max Zorin

Another lad insane

Okładka 'Aladdin Sane'

Okładka 'Aladdin Sane'

Fani zauważyli, że utwór You Kill Me With Silence zawiera odniesienie do Aladdin Sane Davida Bowie, z płyty pod tym samym tytułem wydanej w 1973 roku. Była to ostatnia płyta Bowiego mającą zdecydowanie rockowy charakter, aż do czasu Hours z 1999 roku. Simon Le Bon śpiewa w You Kill Me With Silence tak:


You’re thin ice
I should be on solid ground
an oh so quiet vice
I can hear that cracking sound
but I remain
despite your deadly aim
to drive another lad insane
when you won’t speak my name


Czyżby ciąg dalszy Lady Ice z płyty Arcadii? Chociaż utwór Bowiego porusza zupełnie inny temat i zdaje się być kompletnie inną kompozycją, to jednak You Kill Me With Silence ma coś z nim wspólnego. To nie są zwykłe piosenki. Obie wywołują podobne uczucie melancholii i mają popowe melodie, które przeplatają się z dysonansami budzącymi niepokój. Simon powiedział ostatnio, że Aladdin Sane to jedna z jego ulubionych płyt. Tytuł jest grą słów w języku angielskim na zasadzie kontrastu między znaczeniami. “Aladdin Sane” to “Rozsądny Aladyn”, ale także “a lad insane” - “nienormalny chłopak”.

Zastanawiałem się dlaczego głos Simona w moim odczuciu zaczął brzmieć lepiej. Wydawało mi się, że to kwestia produkcji i charakteru teraźniejszej muzyki Duran Duran. Ale jest jeszcze coś. Po wydaniu albumu All You Need Is Now na początku 2011 roku, Simon w maju stracił głos. Reszta koncertów z torunee została odwołana. Lekarze przykazali Simonowi zupełne milczenie, a potem wysłali na trening głosu pod kontrolą odpowiedniego terapeuty. “Odbudowa” głosu trwała około dwa lata. Simon nauczył się jak rozluźniać mięśnie szyi, głowy i ramion podczas śpiewania. I powiedział ostatnio, że dzięki temu wytrenował w sobie moc jakiej nie miał wcześniej. Moc bycia całkowicie zrelaksowanym w czasie koncertu.